Usuwanie zmian skórnych przy pomocy elektrokoagulacji

Zmiany skórne często wymagają usunięcia. Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Jednym ze sposobów jest elektrokoagulacja. Jest to zabieg skuteczny i bezpieczny. Zobacz, jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania.

Co to jest elektrokoagulacja?

Elektrokoagulacja jest metodą, którą stosuje się w celu usunięcia zbędnych tkanek. Jest powszechnie wykorzystywana w kosmetologii, a także w medycynie. Jest chętnie wybierana ze względu na to, że jest bezinwazyjna, pozwala uniknąć ran oraz nie wymaga długiej rekonwalescencji.

W elektrokoagulacji wykorzystywany jest prąd zmienny. Ma on wysoką częstotliwość, ale niskie napięcie. Przepływa on przez specjalną elektrodę, która ma kontakt z tkanką przeznaczoną do usunięcia. W czasie zabiegu wytwarzana jest energia cieplna – temperatura sięga nawet 200 ℃. Prowadzi to do ścięcia białka, a tym samym natychmiastowego uszkodzenia zmiany.

Elektrokoagulacja jest uznawana za zabieg bezpieczny. Jest on bezinwazyjny, czyli nie powoduje dużego uszkodzenia tkanek. W jego trakcie może pojawić się jednak dyskomfort – w dużej mierze zależy on od indywidualnej wrażliwości organizmu na bodźce.

Kiedy można wykonać zabieg elektrokoagulacji?

Zabieg elektrokoagulacji wykonuje się w celu usunięcia następujących zmian skórnych:

 • włókniaków,
 • kurzajek,
 • brodawek wirusowych,
 • brodawek łojotokowych,
 • prosaków,
 • kaszaków,
 • przerośniętych gruczołów łojowych.

Elektrokoagulację można wykonać także w celu zamknięcia naczynek krwionośnych. W gabinetach kosmetycznych przy jej pomocy usuwa się zbędne owłosienie. Zmiany skórne usuwa się nie tylko ze względów kosmetycznych. Przeprowadzenie zabiegu jest konieczne ze względów zdrowotnych (np. w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się zmian na inne partie ciała).

Przeciwwskazania do elektrokoagulacji

Elektrokoagulacja nie może zostać przeprowadzona u osób:

 • ze wszczepionym rozrusznikiem serca,
 • z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
 • z zaburzeniami ze strony układu krążenia,
 • z cukrzycą,
 • z chorobą nowotworową.

Przeciwwskazaniem jest także ciąża.

Przebieg elektrokoagulacji

Przed przystąpieniem do zabiegu elektrokoagulacji lekarz zbiera wywiad chorobowy oraz bada skórę przy pomocy dermatoskopu. Narzędzie to pozwala bardzo dokładnie i w powiększeniu obejrzeć zmianę skórną, która ma zostać usunięta. Na tym etapie na życzenie pacjenta może zostać zaaplikowany środek znieczulający.

Lekarz dopasowuje kształt elektrody w zależności od charakteru zmiany. Następnie przykłada ją do ciała pacjenta, aby zmieniona chorobowo tkanka została poddana działaniu wysokiej temperatury. Zabieg elektrokoagulacji trwa kilkanaście minut. Zwykle wystarczy przeprowadzenie jednego, aby całkowicie usunąć zmianę.

Rekonwalescencja po elektrokoagulacji

W miejscu usuniętej zmiany może pojawić się niewielka rana, a następnie strupek. Ulega ona zagojeniu w ciągu kilku dni. Niekiedy obecne są też zaczerwienienie skóry i lekkie pieczenie. Pacjent przez około 14 dni powinien unikać wysokich temperatur, a także kosmetyków do pielęgnacji zawierających alkohol.

Polecane