Na Wysoką Kopę

Zdobywcom szczytów Korony Gór Polski Wysokiej Kopy przedstawiać nie trzeba. Tak się bowiem składa, że Wysoka Kopa reprezentuje Góry Izerskie w zestawieniu najwyższych szczytów polskich pasm górskich. No, nie zawsze najwyższych, ale to materiał na osobny artykuł. Dzisiaj opiszę Wam polecany przeze mnie szlak na Wysoką Kopę. A na nim ciekawostki takie jak: owiany złą sławą Zakręt Śmierci, schronisko PTTK na Wysokim Kamieniu i najwyżej położony we wschodniej Europie, nieczynny już kamieniołom kwarcu „Stanisław”. Zaczynamy!

Ze Szklarskiej Poręby na Zakręt Śmierci

Wysoka Kopa: trasę rozpoczynamy w Szklarskiej Porębie. Czerwony szlak prowadzi nas urokliwymi uliczkami tego sudeckiego miasta. Po kilku chwilach wchodzimy w las porastający Hutniczą Górkę, by za nim powrócić między zabudowania. Opuszczamy czerwony szlak i skręcamy w prawo za czarnymi znakami. Te wkrótce doprowadzą nas do Zakrętu Śmierci.

Zakręt Śmierci to miejsce na Drodze Sudeckiej, gdzie zakręca ona bardzo ostro o niemal 180 stopni wokół zboczy góry. Z tego powodu miejsce to było świadkiem wielu wypadków. Jest tu ciekawy punkt widokowy przy samej drodze, ale i na specjalnej platformie widokowej na skale nad Zakrętem Śmierci.

Na Wysoki Kamień

Wkraczamy na żółty szlak, który łagodnie doprowadzi nas wprost do schroniska PTTK na Wysokim Kamieniu. Przedtem miniemy kilka formacji skalnych. Na szczycie Wysokiego Kamienia oprócz schroniska znajduje się też wieża widokowa (może być wciąż w remoncie), nietypowe formacje, oraz, co najważniejsze – świetny widok na Karkonosze.

Do kamieniołomu kwarcu „Stanisław”

Dalej wędrujemy łagodnie grzbietem, mijając po drodze szczyt Zwalisko, który jest usiany kolejną porcją ciekawych skałek. Wkrótce potem docieramy do kopalni (musimy zboczyć ze szlaku i iść wyraźną ścieżką ku widocznym zabudowaniom kamieniołomu).

Kamieniołom ten to wyjątkowo ciekawa pozostałość ingerencji człowieka w przyrodę. To kilkaset metrów długości oraz kilkadziesiąt szerokości i wysokości ziemi wydartej przyrodzie. Chętni mogą się przejść jednym z zarastających już poziomów kamieniołomu. Najlepiej jednak od razu wejść na jego szczyt, skąd roztacza się najładniejszy widok na Góry Izerskie i Karkonosze.

Na Wysoką Kopę

Za kamieniołomem wracamy na szlak, którym dochodzimy aż do wiaty pod Wysoką Kopą. Zbaczamy ze szlaku i idziemy wyraźną ścieżką jeszcze 10 minut na szczyt. I to by było na tyle. Na szczycie na ma widoków ani niczego ciekawego. Ale powinniście ich już mieć wystarczająco po drodze, więc raczej nie będziecie narzekać 😉

Polecane