Na czym polega leasing zwrotny maszyn?

leasing maszyn

Jeżeli nie posiadasz gotówki na potrzebny Ci sprzęt, to dobrym rozwiązaniem jest leasing zwrotny maszyn. W takim przypadku odsprzedajesz firmie leasingowej posiadane środki trwałe, a za uzyskane pieniądze kupujesz niezbędne urządzenia. Jak dokładnie to wygląda?

Jak działa leasing zwrotny?

Leasing zwrotny maszyn pozwala na zrefinansowanie ich zakupu. Po dokonaniu sprzedaży dotychczas posiadanego sprzętu firmie leasingowej stajesz się ich leasingobiorcą i korzystasz z nich tak, jak wcześniej. Leasing zwrotny to sposób na poprawę płynności finansowej firmy. Refinansowanie jest najczęściej stosowane do 3 miesięcy po zakupie urządzeń.

Jakie korzyści daje leasing zwrotny maszyn?

Dzięki leasingowi zwrotnemu maszyn uzyskujesz dla swojej firmy dodatkową gotówkę. Niekoniecznie musisz ją przeznaczyć na nowe maszyny. W grę wchodzą też inne inwestycje lub spłata obecnych zobowiązań. Leasing zwrotny to również jeden ze sposobów na pozyskanie urządzeń z zagranicy. Wówczas leasingodawca nie ryzykuje, ponieważ to Ty za uzyskane z odsprzedaży pieniądze kupujesz maszynę od zagranicznego kontrahenta.

Tego typu finansowania nie obniża również Twojej zdolności kredytowej, a do załatwienia wszystkich formalności potrzebujesz znacznie mniejszej liczby dokumentów, niż w przypadku kredytu.

Jeżeli Twoja firma działa okresowo, to leasing pozwoli Ci na ustawienie różnej wysokości rat i uiszczanie mniejszych opłat poza sezonem. Dodatkowo raty i opłaty eksploatacyjne zaliczysz w koszty prowadzenia działalności.

Formy i warunki leasingu zwrotnego

Do wyboru masz dwie formy finansowania, czyli leasing operacyjny i finansowy. W leasingu operacyjnym to firma leasingowa dokonuje odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu umowy. Środek trwały, który odsprzedałeś, może stać się na powrót Twoją własnością, jeśli po zapłaceniu ostatniej raty zdecydujesz się na wykup.

W leasingu finansowym amortyzacją zajmuje się leasingobiorca. Automatycznie stajesz się też właścicielem maszyn po uregulowaniu ostatniej płatności.

Leasing zwrotny maszyn obejmuje różnego rodzaju sprzęt m.in.:

  • maszyny produkcyjne;
  • maszyny rolnicze;
  • maszyny budowlane.

Często przedmiotem leasingu zwrotnego są też samochody osobowe, ciężarowe, ciągniki czy naczepy.

Środki trwałe, które podlegają leasingowi zwrotnemu, muszą być wolne od zastawów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zastawnikiem jest bank i należy do niego firma leasingowa udzielająca leasingu. Istotny jest także wiek maszyny, to, czy jest typowa dla swojej branży oraz jak duży jest rynek wtórny.

W Leason oferujemy naszym klientom leasing zwrotny maszyn, a także samochodów – zarówno operacyjny, jak i finansowy. Dowiedz się więcej, jakie warunki proponujemy!

Polecane