Jakość, wygląd, bezpieczeństwo. Elementy ogrodzeniowe, na które warto postawić

Ogrodzenie to element fundamentalny dla wyznaczania granic posesji i zabezpieczenia obszaru wymagającego ochrony. Co musimy wiedzieć o ogrodzeniach, aby móc wybierać mądrze?

Współczesne systemy ogrodzeniowe – funkcje i rodzaje

Wyznaczanie granic terenu jest elementem, który sięga swoimi korzeniami do najbardziej odległych okresów, w których kształtowały się złożone organizacje ludzi, a także cywilizacje. Początkowo ogrodzenia miały chronić tylko przed dzikimi zwierzętami. Z czasem jak społeczności się rozrastały i gromadziły na danym obszarze, w celu zabezpieczenia zasobów, zaczęto budować ogrodzenia o charakterze militarnym. Wygląda na to, że wyznaczanie swojego terenu, jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, bez której trudno zapewnić sobie spokój i stabilność. Współczesne miasta raczej nie potrzebują murów obronnych, co nie zmienia faktu, że ludzie wciąż stawiają płoty i mury wokół swoich posesji. Zastosowanie ogrodzeń nie ogranicza się tylko do sfery prywatnej. Sfery publiczne i przemysłowe także potrzebują podstawowych form zabezpieczenia i wyznaczenia granic. Szkoły, przedszkola, place zabaw, a także ogródki, działki i posesje prywatne. Wszystkie te obszary, to po prostu setki tysięcy kilometrów różnego rodzaju ogrodzeń, płotów, siatek i murów. Nic więc dziwnego, że decydując się na budowę domu, nie jesteśmy w stanie ominąć kwestii wyboru ogrodzenia. Współcześnie mamy do dyspozycji wiele ciekawych opcji. Jeżeli akurat nie jesteśmy miłośnikami żywopłotu, pewnie pomyślimy o siatce ogrodzeniowej. Obecnie spore uznanie zdobywają typy ogrodzeń panelowych. Wybór jest naprawdę szeroki.

Bezpieczeństwo w pełnym stylu

Ogrodzenie nie sprowadza się wyłącznie do funkcji obronnej i sygnalizacyjnej, ale posiada również bardzo ważny walor estetyczny. Jeżeli zależy nam na wywołaniu dobrego efektu, wybór stylistyki powinien być przemyślany. Wbrew pozorom, o pomyłkę wcale nie jest trudno. Jeżeli nasz dom jest jeszcze w fazie projektu, a sami nie czujemy się na siłach, warto zwrócić się o pomoc do architekta. Pomoc specjalisty sprawi, że elementy ogrodzeniowe i stylistyka naszego domu będą ze sobą współgrać, tworząc spójną i przemyślaną kompozycję. Wyobraźmy sobie dom, który został stworzony w duchu modernistycznym i nie znajdziemy w nim nadmiernych i manifestacyjnych walorów ozdobnych. Gdybyśmy zestawili to z kutym ogrodzeniem w stylu barokowym, ciężkim i obfitującym we wszelakie zdobienia, moglibyśmy osiągnąć niezamierzony efekt komiczny. Pomimo faktu, że dom sam w sobie i ogrodzenie samo w sobie byłyby piękne. Częstym trikiem przy zestawianiu ogrodzenia z domem, jest nawiązanie stylistyczne np. do barierek balkonowych (pod warunkiem, że występują). Tutaj, nawet będąc laikiem w dziedzinie designu, powinniśmy sobie poradzić bez większego ryzyka. Współczesne elementy ogrodzeniowe przeważnie występują w wariantach modernistycznych i klasycznych. To oznacza, że dają się łatwo dopasować do współcześnie budowanych domów. Mamy do wyboru jeszcze siatkę ogrodzeniową, która jest dobrym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia. Często występuje ona tam, gdzie są żywopłoty, dzięki czemu nie zasłania walorów wizualnych roślinności.

Spójne elementy, spójna całość

Jeżeli już idziemy w stronę ogrodzenia panelowego, musimy wiedzieć, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż w przypadku siatki ogrodzeniowej. Nie chodzi tu o kwestię montażu, ponieważ w obu przypadkach przeciętny majsterkowicz jest w stanie poradzić sobie z montażem ogrodzenia. Elementy ogrodzeniowe, wchodzące w skład systemów ogrodzeniowych, są integralne i dają się łatwo połączyć, a siatka również nie powinna stanowić większego problemu, jeżeli już mamy gotową podmurówkę. Wracając jednak do elementów, z których składa się system ogrodzeniowy panelowy, stawiając na takie rozwiązanie, musimy dokonać wyboru paneli, ale to dopiero początek. Obok tego mamy jeszcze słupki, bramy i furtki. Budując ogrodzenie, zestawiając ze sobą elementy samodzielnie, możemy uzyskać swój indywidualny charakter. Zatrzymajmy się na chwilę przy bramie. W całym układzie ogrodzenia jest ona najbardziej reprezentatywnym elementem. Przypomnijmy o spójności elementów, ponieważ tutaj również można się potknąć. Okazała, masywna i bogato zdobiona brama, zestawiona z siatką ogrodzeniową, może nie dawać najlepszego rezultatu. Starajmy się szukać rozwiązań komplementarnych. Możemy zastosować zasadę działania wspomnianą przy okazji zestawienia ogrodzenia ze stylistyką domu. Poszukajmy punktów wspólnych, a jeżeli nie czujemy się na siłach, zwróćmy się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Wybór stylistyki ogrodzenia, tak samo jak w przypadku domu, będzie miał konsekwencje przez długie lata użytkowania. Warto wybierać mądrze. Zatrzymajmy się na moment przy aspektach praktycznych bram. Są one równie, albo nawet bardziej istotne ot walorów stylistycznych. W zależności od typu działki, jej rozmiaru i rozmieszczenia obiektów, wybór typu bramy będzie miał znaczenie na użytkowanie. Możemy wyodrębnić typy bram: panelowe przesuwne, jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, otwierane ręcznie, otwierane automatycznie, otwierane do wewnątrz posesji i do zewnątrz. Wybór jest całkiem spory, ponieważ różne układy działek i budynków wymuszają różne rozwiązania. Brama panelowa przesuwna porusza się wzdłuż ogrodzenia, także nie wymaga przestrzeni za sobą ani przed sobą. Jedynie potrzebne jest miejsce na skrzydło bądź skrzydła, które wsuwają się na boki. Bramy panelowe jednoskrzydłowe albo jednoskrzydłowe mogą otwierać się na zewnątrz, albo do środka.

Odpowiednie elementy ogrodzeniowe, czyli trwałość i bezpieczeństwo

Wybór typu ogrodzenia, to działanie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa określonego typu posesji. Jednak trzeba mieć na uwadze również bezpieczeństwo samego ogrodzenia. Jak wiemy, ma ono przetrwać długie lata. Warunki, szczególnie w Polsce zmieniają się znacząco w skali całego roku. Zimą materiał jest poddany na ekspozycję mrozu i wilgoci, a latem na palące słońce. Niezależnie od pory roku, deszczu, zimna, lodu czy słońca, ogrodzenie musi pełnić swoją rolę i nie ulegać szybkiej erozji, która najczęściej wiąże się z korozją. Współczesne elementy ogrodzeniowe są stworzone z myślą o wymaganiach, którym muszą sprostać. Powszechnie stosowaną metodą zapobiegającą korozji jest ocynkowanie ogniowe. Panele ogrodzeniowe są poddawane takiej właśnie impregnacji. Jeżeli wykorzystamy do budowy ogrodzenia elementów, które są nierdzewne, bądź wcześniej ocynkowane, możemy być spokojni i przed długie lata cieszyć się ogrodzeniem w dobrej kondycji. Ze szczególną uwagą należy potraktować proces montażu. Naruszenie struktury powstałej w procesie cynkowania ogniowego spowoduje szybkie pojawienie się korozji. Aby tego uniknąć, należy zwrócić na to uwagę w procesie montażu, albo wybrać profesjonalną firmę, której możemy powierzyć to zadanie. Niestety znane są przypadki, w których niedbałość w trakcie instalacji paneli albo wykorzystanie nieodpowiednich narzędzi, skutecznie skróciły żywotność ogrodzenia.

Polecane