Jak wyleczyć owsiki?

Infekcja owsikami jest najczęstszą infekcją pasożytniczą jelit w Stanach Zjednoczonych. Często występuje u dzieci w wieku szkolnym, częściowo dlatego, że generalnie mniej pilnie podchodzą do mycia rąk. Małe dzieci często dzielą się przedmiotami i ocierają się o siebie podczas zabawy, co może narazić je na ryzyko ponownej infekcji.

Możesz łatwo połknąć te pasożyty, nie wiedząc o tym. Po spożyciu mogą podróżować przez układ pokarmowy i składać jaja w fałdach skóry w pobliżu odbytu. Może to spowodować uczucie pieczenia lub silnego swędzenia wokół odbytu. Niektórzy ludzie nie odczuwają żadnych objawów.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma infekcję owsików, leczeni powinni być wszyscy domownicy.

Czy istnieją domowe sposoby na owsiki?

Chociaż istnieją środki na owsiki, nie są one zalecanym leczeniem pierwszego wyboru. Poparcie dla stosowania tych domowych środków jest głównie anegdotyczne. Oznacza to, że dane naukowe nie potwierdzają stosowania domowych środków na owsiki.

To, co może działać dla kogoś innego, może nie działać dla Ciebie. Jeśli masz alergie, powinieneś zachować ostrożność, próbując domowych środków. Jeśli obawiasz się możliwej reakcji, powinieneś przetestować lekarstwo na małym skrawku skóry przed nałożeniem go na dotknięty obszar.

Oto trzy domowe sposoby, które możesz wypróbować w leczeniu infekcji owsikami:

Surowy czosnek

Uważa się, że czosnek zabija istniejące jaja i zapobiega składaniu większej liczby jaj przez samice owsików. Możesz go przyjmować w małych dawkach lub nakładać miejscowo jak maść. Jeśli chcesz połknąć czosnek, pokrój go w kostkę i wymieszaj z makaronem lub posyp nim chleb. Czosnek można też jeść bez dodatków.

Aby zrobić maść, posiekaj kilka ząbków czosnku i zmiel je na pastę. Wymieszaj pastę czosnkową z niewielką ilością wazeliny lub innego oleju bazowego. Zanurz czysty bawełniany wacik w mieszaninie i nałóż maść na odbyt. Nie używaj, jeśli masz wrażliwą skórę, w okolicy występuje uczucie pieczenia lub jeśli masz pękniętą skórę, hemoroidy albo stan zapalny w okolicy.

Olej kokosowy

Mówi się, że kokos ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, które mogą pomóc w usunięciu infekcji owsików. To leczenie wymaga dwuetapowego podejścia. Każdego ranka połykaj łyżeczkę czystego oleju kokosowego. Zanim pójdziesz spać, wetrzyj w dotknięty obszar niewielką ilość oleju kokosowego.

Surowe marchewki

Uważa się, że zjedzenie filiżanki surowej, rozdrobnionej marchewki dwa razy dziennie może pomóc organizmowi przepchnąć robaki przez jelita. Dzieje się tak, ponieważ bogata w błonnik marchew może poprawić trawienie i wywoływać ruchy jelit.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś bliski może mieć infekcję owsików, należy pominąć domowe sposoby i natychmiast zgłosić się do lekarza. Owsiki są zaraźliwe, a opóźnianie leczenia może narazić osoby wokół Ciebie na ryzyko.

Jeśli zdecydujesz się wypróbować środek domowy, powinieneś przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem, jeśli:

 • objawy utrzymują się
 • odczuwasz skurcze żołądka
 • krew jest obecna w moczu lub kale

Twój lekarz może określić, co powoduje twoje objawy i określić, czy pomyślnie usunąłeś infekcję.

Jak zazwyczaj leczy się owsiki?

Pamoat Pyrantel jest w większości dostępnych bez recepty leków na owsiki. Obejmuje to lekarstwo na owsiki Reese i Pin-X. Dostępne są również leki na receptę. Lekarz może przepisać dwie dawki mebendazolu lub albendazolu, aby pomóc w usunięciu zakażenia. Drugą dawkę leku podaje się zazwyczaj dwa tygodnie po pierwszej dawce.

Będziesz także musiał dostosować swoją higienę osobistą i opiekę domową. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

 • Regularnie myj ręce.
 • Miej krótkie paznokcie i nie obgryzaj paznokci.
 • Noś dopasowaną bieliznę.
 • Codziennie pierz bieliznę w gorącej wodzie.
 • Regularnie zmieniaj bieliznę nocną.
 • Umyj lub odkurz podłogi we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych.
 • Wypierz całą pościel w gorącej wodzie.

Perspektywy

Jeśli używasz domowego środka i objawy nie ustąpiły w ciągu kilku dni, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że Twój organizm usunął infekcję, nadal powinieneś skontaktować się z lekarzem, aby upewnić się, że Twój stan nie jest już zaraźliwy.

Jeśli używasz leków OTC, objawy prawdopodobnie ustąpią w ciągu trzech dni od pierwszej dawki. Infekcja jest nadal uważana za zaraźliwą przez następne trzy tygodnie. Dzieje się tak, ponieważ wszelkie złożone jaja mogą wykluć się i dalej rozprzestrzeniać infekcję. Aby pozbyć się owsików, należy prawidłowo i konsekwentnie przyjmować leki.

Wskazówki dotyczące zapobiegania

Częste mycie rąk mydłem i ciepłą wodą jest najlepszym sposobem zapobiegania ponownej infekcji. Zawsze myj ręce:

 • po skorzystaniu z łazienki
 • po zmianie pieluchy 
 • przed jedzeniem
 • przed dotknięciem ust

Możesz również rozważyć skrócenie paznokci. Jaja owsików mogą zostać uwięzione pod paznokciami. Możesz je później połknąć, jeśli ręce nie zostały odpowiednio umyte. Krótkie paznokcie mogą temu zapobiec. Dowiedz się więcej o infekcjach owsików i sposobach zapobiegania im.

Polecane