Jak dbać o ławki miejskie?

lawka-miejska

Nieodłącznym elementem krajobrazu miast są ławki miejskie z oparciem, które można zobaczyć wzdłuż ulic, ciągów pieszych, czy też w miejskich parkach. Chcąc by służyły przez wiele lat, trzeba jednak zadbać o to, by były odpowiednio eksploatowane, co zdecydowanie zwiększy ich żywotność. W przeciwnym razie mogą zbyt szybko ulec uszkodzeniu, zwłaszcza że zazwyczaj są to elementy dość intensywnie eksploatowane. Ławki mogą mieć kilka newralgicznych elementów, o które należy dbać, a także zwrócić uwagę na to, by były solidnie wykonane. Dlatego też warto szukać sprawdzonych wykonawców, którzy cieszą się dobrymi opiniami i mają odpowiednie doświadczenie w branży. 

Na co zwrócić uwagę w konstrukcji ławki miejskiej?

Zamawiając ławki do użytku publicznego, takie jak ławki miejskie z oparciem należy zwrócić uwagę na to, by były one odpowiednio zaprojektowane. Samo oparcie, a także jego konstrukcja powinny być wykonane na tyle solidnie, by nawet przy intensywnej eksploatacji żaden z elementów nie uległ uszkodzeniu. Najlepiej decydować się na spójne i monolityczne konstrukcje, takie jak ławki betonowe lub spawane w jeden element, w którym nie istnieje możliwość wyrobienia się którejś z części trzymających całą konstrukcję. To pozwoli na wieloletnie eksploatowanie ławki bez konieczności wykonywania napraw serwisowych.

Ławki miejskie z oparciem – z jakich materiałów powinny być wykonane?

Ławki, które można przez wiele lat eksploatować, powinny być wykonane z materiałów, takich jak beton, drewno odpowiedniego gatunku lub stal. Konstrukcja ławki wykonana z betonu pozwala na użytkowanie ławki w każdych warunkach atmosferycznych, a także przy dowolnej intensywności eksploatacji. Taki materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie warunków atmosferycznych. 

Przy wyborze producenta ławek należy wybrać sprawdzonego dostawce, by mieć pewność, że wybierze on odpowiednie gatunki drewna. Elementy takie, jak oparcia do ławek lub całe konstrukcje powinny być wykonane z odpowiednio twardych gatunków drzew, by nie ulec zbyt łatwemu pęknięciu. Chcąc by ławka była możliwie najbardziej wytrzymała, warto wybrać odpowiednio zaimpregnowany buk lub dąb. Czasem stosuje się drewno świerkowe, lecz jest ono nieco bardziej delikatne, więc deski powinny być grubsze.

Okresowa konserwacja ławek miejskich

Eksploatując ławki, warto co jakiś czas przeprowadzić konserwację. Ławki miejskie z oparciem są dość intensywnie użytkowane, więc warto je przynajmniej malować co kilka lat. Podczas tego procesu należy też uzupełnić ubytki w drewnie dobrze dobraną żywicą, co pozwoli na zdecydowane zwiększenie żywotności deski. W niektórych przypadkach należy cały lakier lub farbę zeszlifować i nałożyć całkowicie nową warstwę. To samo dotyczy elementów stalowych, które jednak o wiele lepiej jest wypiaskować przed malowaniem. Jeśli tego się nie zrobi, konieczne jest dobre dobranie farby, którą można kłaść na poprzednią warstwę. 

Polecane