Jak bezpiecznie pozbyć się przebarwień z twarzy?

Przebarwienia na twarzy to problem, z którym boryka się stosunkowo niemała liczba kobiet. Na pojawianie się części z nich mamy niemały wpływ, innym możemy zapobiec. Ważne jest natomiast, że zdecydowaną większość można usunąć, a co najmniej rozjaśnić.

Skąd na twarzy biorą się przebarwienia?

Przebarwienia na twarzy pojawiać się mogą z bardzo wielu różnych powodów. Podstawową przyczyną są zaburzenia w produkcji melaniny, a więc barwnika odpowiedzialnego za kolor naszej skóry. Kiedy gromadzi się ona w jednym miejscu, powstaje przebarwienie. Do tej nadmiernej produkcji barwnika przyczyniać się mogą:

  • zbyt duża ekspozycja na słońce – niestety nadmierne opalanie ma wiele negatywnych skutków,
  • zaburzenia hormonalne – za powstawanie przebarwień często pośrednio odpowiadają choroby tarczycy, nadnerczy czy jajników,
  • antykoncepcja hormonalna,
  • ciąża,
  • menopauza.

O ile na naturalne zmiany w naszym ciele związane z ciążą czy okresem przekwitania nie mamy większego wpływu, o tyle już na to, w jaki sposób się opalamy już tak. Warto przypomnieć, że obecnie dermatolodzy i kosmetolodzy zalecają stosowanie kremów z filtrem przez okrągły rok (także zimą twarz jest narażona na negatywne skutki promieniowania słonecznego).

Domowe i nie tylko sposoby na przebarwienia

Olejek na przebarwienia to jeden z najbardziej bezpiecznych, naturalnych i skutecznych sposobów rozjaśniania przebarwień. Należy jednak pamiętać o stosowaniu go zgodnie z zaleceniami producenta. Dwa najczęściej polecane w tym przypadku olejki to:

  • olejek z drzewa herbacianego – od setek lat wykorzystywany w leczeniu ran i oparzeń, o silnych właściwościach antyseptycznych, przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych. Doskonale radzi sobie z rozjaśnianiem przebarwień już istniejących, ale co ważne zapobiega także powstawaniu nowych, świetnie sprawdza się jako produkt do skóry tłustej i trądzikowej.
  • olejek sandałowy – o właściwościach antyseptycznych, przeciwzapalnych i przeciwwirusowych, bogaty w antyoksydanty, redukuje i spłyca zmarszczki; wybiela zmiany pigmentacyjne (pojawiające się zarówno w wyniku działania promieniowania słonecznego, jak i zmian hormonalnych).

Ciekawym sposobem na rozjaśnianie przebarwień są także domowe maseczki: z ogórka, tonik z cytryny. W drogerii znajdziesz także sporo kosmetyków na przebarwienia zawierające m.in. tiamidol blokujący działanie melaniny, retinol, witaminę C. Skorzystać możesz również z zabiegów kosmetycznych. Jednym ze sposobów jest złuszczanie chemiczne, szczególnie jednak dobrane (tzw. peeling na przebarwienia). Wiele osób poddaje się także krioterapii oraz mezoterapii (ta druga ma jednak przede wszystkim działanie pomocnicze w poprawie wchłanialności środków leczniczych). Coraz popularniejsze (choć nadal stosunkowo drogie) jest laserowe usuwanie przebarwień. Przed każdym zabiegiem, zakupem kosmetyku, stosowaniem domowych sposobów rozjaśniania przebarwień warto skonsultować się z dermatologiem. W przypadku przebarwień będących wynikiem chorób o podłożu hormonalnym konieczne może się okazać wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Polecane