Drzewa do ogrodu – niskie. Jakie hodować?

Chociaż istnieją setki kompaktowych, wiecznie zielonych roślin do małych ogrodów, tych 10 to wyjątkowe odmiany, z którymi osobiście pracowałem. Jako ogrodnik widzę wiele wiecznie zielonych drzew i krzewów, które warto uprawiać. Ale te na tej liście należą do najlepszych odmian drobnej postury dostępnych dla ogrodników domowych.

1. Płaczący świerk Kolorado (Picea pungens „The Blues”): Ta niesamowita i niezwykle odporna odmiana płaczącego świerka kłującego jest absolutnym hitem. Chociaż szybko rośnie, osiąga zaledwie 10 stóp wysokości i szerokość od 5 do 10 stóp. Niebiesko-zielone igły są gęsto upakowane na gałęziach zwisających w dół. Odporny na temperaturę do -50 stopni F, „Blues” jest jednym z najbardziej odpornych na jelenie wiecznie zielonych drzew karłowatych. Rozwija się w pełnym słońcu, ale toleruje również cień.

2. Cyprys Hinoki (Chamaecyparis obtusa): Zwarty, niezwykle wolno rosnący, zimozielony o miękkich igłach, o nieco piramidalnej formie, cyprys Hinoki ma bujne i ciemnozielone liście w kształcie wachlarza. Nadaje roślinie prawie pierzastą strukturę. Odporny na chłód do -30 stopni F, cyprys Hinoki ma od 10 do 12 stóp wysokości i od 3 do 4 stóp szerokości w wieku dwudziestu lat. Ta zimozielona roślina wymaga pełnego lub częściowego nasłonecznienia i dobrze przepuszczalnej gleby. Jeśli chcesz mieć jeszcze mniejszą wersję tej rośliny, która osiąga zaledwie półtora metra wysokości, poszukaj odmiany „Nana Gracilis”

3. Świerk Blue Wonder (Picea glauca „Blue Wonder”): Ten słodki mały świerk jest odporny na chłód do -40 stopni F. Ma piękne niebieskoszare liście i uroczą zwartą formę. Ten wiecznie zielony karzeł jest doskonałą alternatywą dla karłowatego świerka Alberta i świetnie wygląda również w zimowych nasadzeniach w doniczkach. Powoli osiągając 6 stóp wysokości, „Blue Wonder” ma zaledwie 3 stopy szerokości w okresie dojrzałości i ma naturalnie zwarty stożkowaty kształt.

4. Jodła balsamiczna karłowata (Abies balsamea ‘Nana’): Przysadzista, zaokrąglona jodła z bujnymi igłami, ta zwarta roślina zasługuje na miejsce na każdej liście wiecznie zielonych drzew karłowatych. Odporna na -40 stopni F, powolne tempo wzrostu tej odmiany sprawia, że ​​jest ona świetna dla osób, które nie mają czasu lub ochoty na regularne przycinanie swoich krzewów. Podobnie jak inne jodły balsamiczne, ta kompaktowa odmiana ma ciemnozielone igły i gęsto upakowane gałęzie. Po wielu latach wzrostu osiąga szerokość od 5 do 6 stóp.

5. Sosna szwajcarska (Pinus cembra „Chalet”): Sosna szwajcarska od dawna jest moim ulubionym gatunkiem, a ta odmiana karłowata nie jest inna. Jeśli chodzi o wiecznie zielone drzewa karłowate, „Chalet” ma wiele do zaoferowania! To małe, wiecznie zielone drzewo, wolno rosnące, o pięknej formie, ma kształt kolumnowy i jest gęsto rozgałęzione. Igły są długie i niebiesko-zielone, nadając miękki wygląd temu kompaktowemu wiecznie zielonemu drzewu. Dzięki odporności na temperaturę do -40 stopni F, „Chalet” to wyjątkowy wybór, który osiąga zaledwie 8 stóp wysokości i 4 stopy szerokości.

6. Karłowata sosna Tip Top (Pinus cembra „Tip Top”): Aby więc udowodnić, że nie żartowałem z miłością do sosen szwajcarskich, oto kolejna odmiana tych wiecznie zielonych drzew karłowatych, które warto sadzić w małych ogrodach. „Tip Top” jest niezwykle wytrzymały (-40 stopni F) i po prostu uroczy. W 10 lat osiąga zaledwie 6 stóp wysokości i 3 stopy szerokości. Białe spody igieł w połączeniu z ich długim kształtem i miękkością sprawiają, że ta wiecznie zielona roślina wygląda jak kudłaty zielony Muppet. Jego kształt jest wąski i stożkowaty i podobnie jak wszystkie inne wiecznie zielone drzewa karłowate z tej listy, „Tip Top” nie wymaga przycinania, aby zachować niewielki wzrost.

7. Świerk serbski karłowaty (Picea omorika „Nana”): Gęsty wzrost tego kompaktowego, wiecznie zielonego drzewa sprawia, że ​​jest to doskonały wybór na małe rabaty ogrodowe i nasadzenia fundamentowe. Podobnie jak inne serbskie świerki, ta karłowata forma ma zielone igły z białymi paskami na spodniej stronie, co nadaje drzewu miękki wygląd. Wolno rosnący i osiągający maksymalną wysokość zaledwie 3 do 5 stóp przy jednakowej szerokości, karłowaty świerk serbski rozwija się w strefach ogrodowych z temperaturami zimowymi do -30 stopni F. Luźno piramidalny kształt bez konieczności przycinania.

8. Euonymus Zielona Iglica (Euonymus japonicus „Zielona Iglica”): Zimotrwały do ​​-10 stopni, Euonymus „Zielona Iglica” dobrze się zachowuje, osiągając bardziej formalny wygląd niż niektóre inne opcje. Błyszczące, zielone liście doskonale nadają się do tworzenia wąskiego żywopłotu lub parawanu. Maksymalnie osiągający od 6 do 8 stóp wysokości i rozłożenie od 1 do 2 stóp, ten naturalnie wąski krzew również szybko rośnie.

9. Płaczący cedr z Alaski Green Arrow (Chamaecyparis nootakatensis „Green Arrow”): „Green Arrow” jest jednym z najwspanialszych wąskich, wiecznie zielonych drzew na małe podwórka i ogrody. Ze wszystkich płaczących cedrów z Alaski, „Green Arrow” ma najbardziej smukły obwód. Wiecha na wysokości 20 stóp i szerokości 1 stopy może nie wyglądać jak karzeł, ale jego bardzo mała powierzchnia sprawia, że ​​świetnie sprawdza się nawet na najmniejszych podwórkach. Płaczące gałęzie mają miękkie liście o wyglądzie przypominającym wachlarz. Odporna na zimę do -20 stopni F, „Green Arrow” stanowi fenomenalny dodatek do ogrodu.

10. Karłowata sosna zwyczajna Green Penguin (Pinus sylvestris ‘Green Penguin’): Gruby, ale schludny, wiecznie zielony karzeł. Kiedy zobaczysz „Green Penguin”, zrozumiesz, skąd wzięła się jego nazwa. Dzięki świeżym, pierzastym pędom i starszym pędom, które są długo iglaste, ta sosna karłowata jest bardzo wyjątkowa. Ma grubą piramidalną formę, dzięki której nigdy nie sięgasz po swoje sekatory, a „Green Penguin” jest odporny na -40 stopni F. Maksymalna wysokość to 6 stóp przy szerokości równej połowie wysokości.

Polecane