Czy kurs pierwszej pomocy jest potrzebny?

pierwsza-pomoc

Skoro do najbliższego szpitala powiatowego zawsze jest kilkanaście, góra kilkadziesiąt kilometrów, a w kieszeni każdy nosi telefon, którym może wezwać pomoc w kilka chwil, to czy potrzebny jest kurs pierwszej pomocy, zwłaszcza w dużym mieście jak Kraków?

Najważniejsze są pierwsze minuty

Poczucie bezpieczeństwa często bywa złudne. Opieramy się na tym, że w każdym momencie jesteśmy w stanie wezwać pomoc, ale trzeba również brać pod uwagę czynniki losowe. Liczba karetek jest ograniczona, tak samo jak liczba ratowników i lekarzy. Warunki drogowe są różne – czasem trudno w jakieś miejsce dotrzeć, zdarzają się korki, a nawet wypadki, kiedy ktoś nie ustępuje pierwszeństwa pędzącej karetce. W końcu wszystko zależy od rodzaju zdarzenia. Mimo że karetka z wykwalifikowaną pomocą może gdzieś dotrzeć w pięć minut, to te pięć minut może okazać się zbyt długim czasem. Ludzie, którzy mogliby przeżyć, gdyby otrzymali pomoc natychmiast, mogą nie mieć takiej szansy.

Z tego właśnie powodu, że pierwsze sekundy i minuty po każdym zdarzeniu, niezależnie od tego czy to nagły napad choroby, czy wypadek, są kluczowe dla ratowania życia i zdrowia, wszyscy, którzy mają taką możliwość, powinni przejść kurs pierwszej pomocy. Kraków, ze swoimi wąskimi i korkującymi się ulicami, jest na problemy z dotarciem karetki narażony szczególnie.

Nigdy nie spodziewasz się, kiedy uratujesz komuś życie

Ktoś może zwrócić uwagę, że kurs pierwszej pomocy Kraków to koszt, a wiedza, jaką zdobędzie, może mu się nigdy nie przydać. Albo powie, że przeszedł taki kurs kilkanaście lat temu. Ale gdybyśmy wiedzieli, kiedy przyjdzie nam sprawdzić swoje umiejętności pierwszej pomocy w praktyce, to czy w ogóle dopuścilibyśmy do zaistnienia tej sytuacji? Niestety, nie znamy ani dnia, ani godziny. Dlatego warto po pierwsze zdobyć tę wiedzę, a po drugie warto ją sobie regularnie przypominać. Każdy kolejny kurs utrwala w nas informacje i umiejętności, które nieużywane i niepowtarzane powoli bledną w pamięci.

Wiedza z zakresu pierwszej pomocy jest cały czas aktualizowana i rozwijana. Dlatego nawet jeżeli kilkadziesiąt lat temu przeszedłeś gruntowny kurs pierwszej pomocy, to Twoja wiedza może być nieaktualna i mogą już istnieć lepsze metody ratowania życia i zdrowia. Pamiętaj o tym, kiedy zastanawiasz się, czy warto zapisać się na taki kurs. Tego, że nie potrafisz pomóc – możesz pożałować w najmniej spodziewanym momencie. Tego, że umiesz udzielić pierwszej pomocy, nie pożałujesz nigdy.

Polecane