Co zrobić, gdy dziecko ma wszy?

Wszy głowowe to częsty problem, który zwykle dotyka dzieci w wieku szkolnym i ich rodziny. Mogą przyczepiać się do włosów każdej głowy. Nie ma znaczenia, czy włosy są czyste, czy brudne. Wszy głowowe występują również na całym świecie w różnych miejscach, na przykład w domach, szkołach lub w mieście. I nie ma znaczenia, jak czyste, brudne, bogate lub biedne jest to miejsce lub osoba.

https://www.healthychildren.org/SiteCollectionImagesArticleImages/girl_lice_school.png

Chociaż wszy głowowe mogą być uciążliwe, nie powodują poważnych chorób ani nie przenoszą żadnych chorób. Wszy głowowe można leczyć w domu, ale ważne jest, aby najpierw skonsultować się z lekarzem.

Oto informacje z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, które pomogą rodzicom i opiekunom w sprawdzaniu, leczeniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wszy głowowych.

Co to są wszy głowowe?

Wszy głowowe to małe robaki wielkości ziarna sezamu (długość 2–3 mm). Ich ciała są zwykle blade i szare, ale ich kolor może się różnić. Jeden z tych drobnych robaków nazywa się wesz.

Wszy głowowe żywią się niewielkimi ilościami krwi ze skóry głowy. Zwykle mogą przeżyć od 1 do 2 dni bez krwi.

Wszy składają jaja i przyczepiają się do włosów blisko skóry głowy. Jaja i ich osłonki nazywane są gnidami. Są owalne i mniej więcej wielkości węzła w nitce (0,8 mm długości i 0,3 mm szerokości) i zwykle żółte do białych. Niektóre gnidy mogą wtapiać się w kolor włosów niektórych osób, przez co są trudne do zobaczenia i często mylone są z łupieżem lub kroplami lakieru do włosów. Gnidy przyczepiają się do włosów za pomocą lepkiej substancji, która mocno je przytrzymuje. Po wykluciu się jaj puste gnidy pozostają na łodydze włosa.

Jaki jest cykl życia wszy głowowej?

Wszy głowowe żyją około 28 dni. Rozwijają się w 3 fazach: jajo (zwane także gnidą), nimfy i dorosłej wszy.

 • Jajko lub gnida. Jaja lub gnidy wylęgają się w ciągu 6 do 9 dni. Jajka zwykle znajdują się w odległości od 4 do 6 mm od skóry głowy i nie przeżywają, jeśli znajdują się dalej.
 • Nimfa. Nimfa wygląda jak dorosła wesz głowowa, ale jest znacznie mniejsza (mniej więcej wielkości główki szpilki [1,5 mm]). Nimfy stają się dorosłe po około 7 dniach od wyklucia.
 • Wszy dorosłe. Dorosła wesz może się szybko rozmnażać i znosić do 10 jaj dziennie. Osiągnięcie dorosłości przez nowo wyklute jaja zajmuje tylko około 12 do 14 dni.

Cykl ten może powtarzać się co 3 tygodnie, jeśli wszy głowowe nie są leczone.

Jak powszechne są wszy głowowe?

Wszy głowowe najczęściej występują u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Każdego roku miliony dzieci w wieku szkolnym w Stanach Zjednoczonych łapie wszy. Wszy głowowe występują na całym świecie.

Jak rozprzestrzeniają się wszy głowowe?

Wszy głowowe to pełzające owady. Nie mogą skakać ani latać. Wszy głowowe rozprzestrzeniają się głównie przez bliski, długotrwały kontakt głowa-głowa. Istnieje bardzo mała szansa, że ​​wszy głowowe rozprzestrzenią się przez dzielenie się przedmiotami, takimi jak grzebienie, szczotki i czapki.

Jakie są objawy wesz głowowych?

Najczęstszym objawem jest świąd w miejscach występowania wszy. Jednak może minąć do 4 do 6 tygodni od tego, jak wszy dostaną się na skórę głowy, zanim skóra głowy stanie się wrażliwa na śliny wszy i zacznie swędzieć. Najczęściej swędzenie występuje za uszami lub z tyłu szyi. Swędzenie wywołane przez wszy może również trwać tygodniami, nawet po ich ustąpieniu.

Jak sprawdzić, czy dziecko nie ma wszy?

Regularne kontrole pod kątem wszy głowowych to dobry sposób na wykrycie wszy, zanim zdążą się rozmnożyć i zaatakować (w dużej liczbie) głowę dziecka.

 • Posadź swoje dziecko w jasno oświetlonym pokoju.
 • Rozłóż włosy.
 • Szukaj wszy pełzających i gnid na skórze głowy dziecka po części na raz.
 • Żywe wszy są trudne do znalezienia. Unikają światła i szybko się poruszają.

Gnidy będą wyglądać jak małe białe lub żółto-brązowe plamki i będą mocno przyczepione do włosów w pobliżu skóry głowy. Najłatwiej je znaleźć na linii włosów na karku lub za uszami. Gnidy można pomylić z wieloma innymi rzeczami, takimi jak łupież, cząsteczki brudu lub kropelki lakieru do włosów. Różnica polega na tym, że gnidy są mocno przyczepione do włosów, a łupież, brud i inne cząsteczki nie.

Użyj grzebienia o drobnych zębach, aby przeszukać skórę głowy sekcja po sekcji.

Jaka jest metoda wyczesywania?

Metoda wyczesywania może być stosowana do wykrywania gnid i wszy głowowych lub do usuwania gnid i wszy po leczeniu wszawicy. Jednak metoda wyczesywania zwykle nie działa samodzielnie, aby pozbyć się wszy.

Oto jak używać metody czesania:

 • Krok 1: Zwilż włosy dziecka.
 • Krok 2: Użyj grzebienia o drobnych zębach i przeczesz włosy dziecka małymi częściami.
 • Krok 3: Po każdym przeczesaniu wytrzyj grzebień wilgotnym ręcznikiem papierowym. Dokładnie obejrzyj skórę głowy, grzebień i papierowy ręcznik.
 • Krok 4: Powtarzaj kroki 2 i 3, aż przeczesujesz wszystkie włosy dziecka.

Jak leczyć wszy?

Przed rozpoczęciem leczenia wszawicy skonsultuj się z lekarzem swojego dziecka. Najskuteczniejszym sposobem leczenia wszy głowowych jest stosowanie leków przeciw wszom. Po każdym zabiegu stosowanie metody czesania co 2-3 dni przez 2-3 tygodnie może pomóc w usunięciu gnid i jaj.

Lek przeciw wszom głowowym należy stosować tylko wtedy, gdy jest pewne, że Twoje dziecko ma żywe wszy głowowe. Pamiętaj, skonsultuj się z lekarzem dziecka przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku na wszy głowowe. Również w przypadku stosowania leków przeciw wszom głowowym ważne jest, aby stosować je bezpiecznie.

Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa:

 • Postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, dokładnie tak, jak napisano.
 • Nigdy nie pozwalaj dzieciom samodzielnie stosować leku. Lek powinna podawać osoba dorosła.
 • Nie należy stosować leku u dziecka w wieku 2 lat lub młodszego bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
 • Nie należy stosować ani podawać leków dzieciom, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
 • Zawsze spłukuj lekarstwo nad zlewem, a nie podczas prysznica lub kąpieli, aby lek nie spływał z głowy na inne obszary skóry. Umieść głowę dziecka nad zlewem i spłucz lek ciepłą wodą (nie gorącą).
 • Nigdy nie kładź plastikowej torby na głowie dziecka.
 • Nie zostawiaj dziecka samego z lekarstwami we włosach.
 • Przechowuj lekarstwa w zamkniętej szafce, poza zasięgiem wzroku dzieci.

Przed rozpoczęciem drugiego lub trzeciego leczenia należy skonsultować się z lekarzem dziecka. W zależności od leku, dziecko może wymagać powtórzenia leczenia 7 do 9 lub 9 do 10 dni po pierwszym leczeniu.

Zapytaj lekarza swojego dziecka, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub jeśli zastosowane metody nie pozwalają na pozbycie się wszy.

Ostrzeżenie: Nigdy nie używaj niebezpiecznych produktów, takich jak benzyna lub nafta, ani leków przeznaczonych dla zwierząt! Nie używaj również domowych środków, takich jak wazelina, majonez, margaryna, oleje ziołowe lub oliwa z oliwek, ponieważ żadne badania nie dowodzą, że działają.

Co jeszcze muszę wiedzieć o leczeniu wszawicy?

Możesz prać ubrania, ręczniki, czapki i pościel swojego dziecka w gorącej wodzie i suszyć w wysokiej temperaturze, jeśli były używane w ciągu 2 dni przed wykryciem i leczeniem wszy. Nie musisz wyrzucać tych przedmiotów. Rzeczy, których nie można prać, można czyścić chemicznie lub zapakować w plastikową torbę na 2 tygodnie.

Nie rozpylaj pestycydów w domu. Mogą narazić Twoją rodzinę na działanie niebezpiecznych chemikaliów i nie są potrzebne, gdy odpowiednio pielęgnujesz skórę głowy i włosy swojego dziecka.

Wszyscy domownicy i bliscy znajomi również powinni zostać sprawdzeni i leczeni, jeśli to konieczne.

O zasadach „bez gnid”

W niektórych szkołach obowiązuje zasada „bez gnid”, zgodnie z którą uczniowie, którzy nadal mają gnidy we włosach, nie mogą wrócić do szkoły. American Academy of Pediatrics i National Association of School Nurses odradzają stosowanie takich zasad i uważają, że dziecko nie powinno omijać ani być wykluczone ze szkoły z powodu wszawicy.

Zapamiętaj

Wszy głowowe nie narażają Twojego dziecka na żadne poważne problemy zdrowotne. Produkty należy stosować tylko wtedy, gdy są one bezpieczne. Jeśli Twoje dziecko ma wszy, działaj szybko, ale bezpiecznie, aby leczyć swoje dziecko i zapobiec ich rozprzestrzenianiu.

Polecane