Co zrobić, gdy dziecko ma problemy z koncentracją?

Czasami samo bycie dzieckiem może utrudniać skupienie się. Jest tak wiele rozrywek. Inne dzieci śmieją się na korytarzu, gdy jesteś w klasie. Przyjaciele wysyłają SMS-y, gdy czyścisz plecak.

Tak więc, jeśli Twoje dziecko od czasu do czasu ma takie chwile w szkole lub w domu, nie byłoby to niezwykłe. Ale co, jeśli tak się dzieje często?

Jeśli Twoje dziecko ma trudności z koncentracją, możesz się zastanawiać, dlaczego i czy warto się temu przyjrzeć.

Dowiedz się o problemach ze skupieniem i koncentracją oraz o tym, jak mogą one wpływać na dzieci w każdym wieku.

Skoncentruj się na wyzwaniach, które możesz zobaczyć

Problemy z koncentracją nie oznaczają, że dzieci mają „problem”. Ale z pewnością może to powodować problemy w szkole i w życiu codziennym.

Na przykład dzieci mogą dużo spóźniać się na trening. Mogą nie skończyć pracy w klasie lub mogą mieć trudności z odrabianiem pracy domowej. Może w ich pokoju zawsze panuje bałagan, ponieważ nigdy go nie sprzątają.

Często ludzie zauważają to w pierwszej kolejności – wynik, a nie zachowanie. I mogą błędnie zakładać, że dzieci są leniwe lub zbuntowane.

Wyzwania dotyczące koncentracji są prawdziwe. Nie oznacza to, że dzieci nie pracują ciężko lub nie są inteligentne. Nie oznacza to również, że coś ich nie interesuje, nawet jeśli na to wygląda. Dzieci mogą chcieć się na czymś skupić, ale po prostu nie potrafią tego zrobić.

Problemy z koncentracją mogą objawiać się na wiele sposobów. Z czasem może się to zmienić. Dzieci mogą mieć następujące trudności:

  • Rozpoznanie, kiedy skupić się na drobnych szczegółach, a kiedy na szerszej perspektywie
  • Odfiltrowywanie nieistotnych widoków, dźwięków lub informacji
  • Zwracanie uwagi bez rozpraszania się
  • Utrzymanie ciągłej uwagi
  • Wykonywanie zadania bez konieczności kilkukrotnego słuchania wskazówek
  • Koncentrowanie się na jednej czynności na raz
  • Postępowanie według wskazówek
  • Utrzymanie rozmowy

Niektóre dzieci, które mają problemy z koncentracją, mogą wyglądać, jakby śniły na jawie. Inne mogą wyglądać, jakby się skupiały, nawet jeśli tak nie jest. Niektóre mogą w rzeczywistości bardzo skoncentrować się na rzeczach, które ich pasjonują, takich jak sport, gry wideo, polityka czy muzyka.

Co może powodować problemy z koncentracją?

Czasami dzieciom trudno jest się skupić, ponieważ w ich życiu coś się dzieje. Może to być tak proste, jak konflikt z przyjacielem lub emocje na przyjęciu urodzinowym.

Głód może utrudniać skupienie się. To samo dotyczy braku snu. Kiedy dzieci są pozbawione snu, łatwo się rozpraszają i częściej popełniają błędy.

Stres i niepokój również mogą być czynnikiem. Kiedy dzieci przechodzą przez stresujące sytuacje, takie jak przeprowadzka lub śmierć w rodzinie, może to wpływać na koncentrację.

Ale kiedy dzieci mają ciągłe problemy z koncentracją, może kryć się za tym coś innego. ADHD jest częstą przyczyną problemów z koncentracją.

ADHD często występuje w rodzinach. Czy w Twojej rodzinie są osoby, które mają problemy z koncentracją? Może często przerywają lub rozpoczynają projekty i nigdy ich nie kończą. Jeśli Ty lub inny bliski członek rodziny masz problemy z koncentracją, nie byłoby zaskoczeniem, gdyby Twoje dziecko też tak miało.

Bez względu na to, co powoduje problemy z koncentracją, istnieje wiele sposobów, aby pomóc dziecku.

Co może pomóc dzieciom zmagającym się z problemami z koncentracją?

Istnieje wiele sposobów, aby pomóc dziecku w skupieniu się. Robienie notatek o tym, co widzisz w domu, to dobry początek. Dzięki temu możesz lepiej zrozumieć, dlaczego Twoje dziecko ma problemy.

Jeśli jest jakiś wzorzec, który trwa przez jakiś czas, możesz z kimś porozmawiać. Dwa świetne źródła informacji i porad to nauczyciel Twojego dziecka i pracownik służby zdrowia. Mogą mieć sugestie, jak możesz pomóc.

Nawet jeśli nie masz pewności, co się dzieje z Twoim dzieckiem, nadal możesz rozwijać jego umiejętności w domu. Odkryj sposoby na poprawę koncentracji dziecka.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, jest poinformowanie dziecka, że ​​problemy z koncentracją są powszechne i nie ma się czego wstydzić. Przypomnij dziecku, że wszyscy mają z czymś problem – i to jest w porządku. Porozmawiaj o mocnych stronach Twojego dziecka.

Ważne jest również, aby otwarcie mówić o trudnościach swojego dziecka. Uzyskaj wskazówki, jak rozmawiać o problemach z koncentracją.

Kluczowe wnioski

Problem z koncentracją jest prawdziwy – i nie oznacza to, że dzieci nie są inteligentne.

Dzieci muszą rozumieć swoje trudności i mocne strony.

Rób notatki na temat tego, co widzisz, i udostępniaj swoje spostrzeżenia nauczycielom lub pracownikom służby zdrowia Twojego dziecka.

Polecane